STAMBENA ZAJEDNICA, Lipik, Vukovarska 7/8
Sa zadovoljstvom možemo kazati da naša ustanova ima mogućnost smještaja djece u stambenoj zajednici u Lipiku, Vukovarska avenija 7/8. Izmjene u zakonskoj regulativi omogućile su korisnicima smještaj u dislociranoj jedinici doma- stambenoj zajednici, po završetku srednjoškolskog obrazovanja sve do 21 godine života. Dom u Lipiku posjeduje stambenu zajednicu od 29. rujna 2006., kad je ista i otvorena. Riječ je o stanu veličine 56 m2 u vlasništvu naše ustanove (stan dobiven u zamjenu za zemljište).
Pravilnik o vrsti i djelatnosti doma socijalne skrbi propisao je da stambena zajednica pruža uslugu stanovanja i osposobljavanja za samostalni život, uz dnevno praćenje, mlađoj punoljetnoj osobi, koja je do punoljetnosti bila smještena u domu i nakon završetka redovnog školovanja, i korisniku u dobi od 16 do 18 godina u skladu s procjenom njegove mentalne zrelosti, uz suglasnost roditelja/skrbnika i nadležnog centra za socijalnu skrb i uz uvjet da je u istoj stambenoj zajednici smješten i punoljetan korisnik.
Troškovi življenja u stambenoj zajednici terete sredstva doma (namirnice, režije, higijenske potrepštine, odjeća i obuća korisnika). Korisnici sami održavaju čistoću stana i higijenu odjeće. U domu tjedno (ponedjeljak) zaprimaju hranu i ostale potrepštine prema unaprijed dogovorenim jelovnicima.
Kroz život u stambenoj zajednici korisnici se uče osamostaljivanju i preuzimanju odgovornosti i obveza za samostalni život, racionalnom korištenju novčanih sredstava koje zarade i snalaženju u samostalnom životu.
Osnovni cilj brige i rada s mladima je razvoj emocionalno stabilne i odgovorne mlade osobe koja ima dovoljno znanja i vještina da polako preuzme potpunu kontrolu nad svojim životom, koja se integrira u društvenu zajednicu i spremno se suočava s realitetom života. Mlade se potiče na rad kako bi što više stekli radne navike, stekli radno iskustvo i određenu financijsku dobit. Nastoji im se pomoći u pronalaženju sezonskih poslova i uključiti u razne aktivnosti na razini lokalne zajednice i na taj način omogućiti širenje njihovih socijalnih veza i postići njihovu što bolju integriranost u svakodnevni život.
Život korisnika u stambenoj zajednici prati i kontrolira najčešće odgajatelj iz grupe koje je došao, po potrebi ravnatelj ili socijalni radnik. Ti kontakti nisu česti. Nastojimo biti dostupni kad to njima treba, a kontrole se vrše povremeno. S korisnicima stana dogovaramo (klauzula ugovora) da u stanu ne bude nedozvoljenih proslava (tuluma) i dolaska nama nepoznatih ljudi.
U stambenu zajednicu u 2011. godini planiramo smjestiti 2 korisnika i na taj način upotpuniti proces transformacije. Želja nam je i zadatak da djeci osiguramo barem još jedan stan, s obzirom da je osigurano stanovanje u stambenoj zajednici najprihvatljiviji oblik smještaja za mladež.